מה מזיק יותר לגוף? עישון פסיבי או אקטיבי

המודעות הגוברת אודות נזקי העישון מעלה את השאלה מה יותר גרוע עישון פסיבי או עישון אקטיבי? במאמר הבא ננסה לענות על השאלה בצורה הפשוטה ביותר וזו שתאפשר לכם לברוח ככל יכולתכם מעשן הסיגריות. 

עישון פאסיבי או יש לומר עישון כפוי, הוא סיטואציה בה אדם שואף לריאותיו את הכימיקלים הרעילים המצויים בעשן הסיגריות, מבלי שהוא עצמו הדליק או ביקש לעשן ובכך נגרמים לו נזקים בריאותיים. עישון פאסיבי יכול להתרחש במרחב סגור ופתוח כאחד, ובין היתר הוא יכול להתרחש בבית הקפה בו אתם יושבים, במרפסת הבית שלכם, ילדים אשר הוריהם מעשנים נחשפים לעישון הפאסיבי ובכלל. אם בעבר המחשבה הרווחת הייתה שמי שלא מעשן נקי מהרעלי הניקוטין, הרי שבעידן הנוכחי ידוע לכל שגם המעשנים הפאסיביים חשופים לנזקים זהים לעישון הרגיל.

 

עישון אקטיבי הוא בחירה מודעת וכך גם ההבנה אודות הנזקים שעלולים להתעורר אך במקביל, עישון פסיבי בדומה לאקטיבי עלול להוביל בין היתר לסרטן ריאות, לעלייה חדה בהתקפי לב ולעלייה באירועים מוחיים ולראייה, ארגון הבריאות הבינלאומי פרסם כי ישנה עלייה של 25% בקרב בני זוג של מעשנים (מעשנים פאסיביים), שלקו בסרטן הריאות. בשורה התחתונה, עישון פסיבי ואקטיבי גם יחד, גורם לתחלואות קשות שניתן למנוע עם גמילה מעישון.

עישון פסיבי בהריון

עישון פסיבי בהריון

אחת ההחלטות הרעות הקשורות לעישון, הוא עישון במהלך חודשי ההיריון. נשים רבות "נלכדו" בחוסר מודעות והן אינן מבינות את השפעת העישון הפסיבי על העובר שהן נושאות ברחמן. כדי להמחיש עד כמה הסוגייה בוערת, נציין כי עישון פסיבי מעלה את הסיכון ללידה שקטה בכ- 25% וללידה של תינוק בעל פגמים. עישון פסיבי הריון ולידה, הוא סוגיה חשובה שבהחלט יש לדון אודותיה ולשים לב כי, המודעות עולה ובעיקר בקרב נשים שבעליהן או מי מבני הבית מעשן. ככל והאישה בהריון תדע להתרחק מאזורים ומקומות בהם מעשנים, כך הסיכונים לנזקי העובר הולכים ופוחתים.

עישון פסיבי תינוקות וילדים

עישון פסיבי תינוקות וילדים

עישון פסיבי בקרב תינוקות עלול להיות דרמטי. תינוק אשר נחשף לרעלים של סיגריות, עלול לגלות בעיות מגוונות בקצב הנשימה ובקצב הלב. עוד יכול תינוק להגיע למצב של מוות פתאומי – הוכח כי תינוק להורים מעשנים חשוף לסיכון גבוה יותר למוות בעריסה. אין ספק כי ההמלצה היא לא לעשן במהלך ההיריון אך גם לא לעשן ליד התינוק והילד לאחר לידתו. עישון פסיבי ילדים ותינוקות הוא עישון כפוי הגורם להם לתופעות לוואי קשות שניתן למנוע מבעוד מועד.

עישון פסיבי סיגריה אלקטרונית

רבים מאמינים כי הסיגריה האלקטרונית היא סיגריה נקייה ובריאה יותר מסיגריה רגילה, אך האמת היא אחרת. סיגריה אלקטרונית מכילה רעלים שונים אשר בהחלט מובילים לנזקים רבים שאינם שונים מנזקי העישון המסורתי ואף מעבר לכך. ובדיוק כפי שעישון של סיגריה אלקטרונית גורמת לנזקים בריאותיים, כך גם עישון פסיבי של סיגריה אלקטרונית גורמים לנזקים לעיתים בלתי הפיכים. הטרנד של הסיגריות האלקטרוניות נמצא בכל פינה ובגילאים מגוונים וצעירים יותר, כך שבפועל ישנם יותר אנשים שמעשנים והעישון הפסיבי הפך לנפוץ יותר.

עישון פסיבי שכנים

מכירים את זה שאתם יושבים במרפסת הפרטית שלכם ולפתע אתם מריחים עשן סיגריות שחונק אתכם? בדיוק ברגע שהריח מגיע אל אפכם, אתם הופכם למעשנים פאסיביים. בשנת 2021 התקיימה תביעה בין שכן משכונת "אם המושבות" שבפתח תקווה אשר תבע את שכנתו שעישנה במרפסת הפרטית שלה ללא הפסקה והפריעה לאורח חייו התקין (משום שבחר שלא להיות מעשן פאסיבי) ועל כן סגר את החלונות בדירה לכל אורך היום. ומה פסק השופט? הוא אסר עליה לעשן במרפסת ביתה הפרטי וזה כשלעצמו אומר הכל. עישון פסיבי בהחלט יכול להתרחש על ידי השכנים שגרים סביבכם ומעשנים להנאתם במרפסת.

עישון פסיבי והשפעותיו על בעלי החיים

עישון פסיבי והשפעותיו על בעלי החיים

אוהבים בעלי חיים עד קבלת ההחלטה לגדל אחד כזה בבית? אין זה משנה איזה סוג של בעל חיים אתם מגדלים, כל עוד אתם מעשנים לידו, אתם חושפים גם אותו לנזקי העישון. חשוב מאוד לזכור כי כל מי שישאף את עשן הסיגריה שהוא למעשה הבערה של סך הכימיקלים הרעילים המצויים בסיגריה, יחשוף עצמו לנזקים לעיתים בלתי הפיכים וכך גם הכלב או החתול שלכם. שימו לב כי העובדה שגופם של בעלי החיים הוא קטן יותר מגוף האדם, הנזקים יכולים להיות קשים יותר.


שימו לב, מחקרים הוכיחו כי גם במרחק של עד 9 מטר ניתן להיחשב כמעשנים פסיביים ומה זה אומר? שכל עוד אדם מעשן (במקום סגור ובמרחב הפתוח כאחד), יכול אדם שעומד 9 מטר ממנו לשאוף את רעלי הסיגריה ועל כן, זכותכם המלאה לבקש מאדם שלא לעשן לידכם, זו חובתו המוסרית ומעבר למוסר ישנו חוק שעל המעשן לכבד אחרת הוא יאלץ להתמודד עם סנקציות מגוונות. היה ונחשפתם לאורך זמן לאדם מעשן ואתם מאמינים כי נזקי העישון דבקו בכם, יש דרך לבצע תיקון נזקי עישון בדרכים שונות ומגוונות ואין זה סוף פסוק.

מאמרים נוספים

מדוע חשוב להפסיק לעשן

למה להפסיק לעשן?

גמילה מעישון באופן מוחלט וחד משמעי, תאפשר לכל אחד ואחת מצרכני הטבק והסיגריות שביניכם, ליהנות ממגוון רחב של יתרונות בהיבט הפיזי – בריאותי, בהיבט הנפשי

קרא עוד »
דיכאון אחרי הפסקת עישון

דיכאון אחרי הפסקת עישון

אז אומרים שאותה הפסקת עישון מסייעת במניעת מצבי דיכאון, אבל, כידוע עד שמתחילים ליהנות מכל היתרונות אשר טמונים בהליך גמילה מעישון או גמילה מניקוטין, יש

קרא עוד »
תסמיני גמילה מעישון

תסמיני גמילה מעישון

גמילה מעישון מלווה בלא מעט תסמינים המופיעים בעיקר בימים הראשונים לתהליך הגמילה. תסמיני גמילה מעישון מהווים חלק בלתי נפרד מכל תהליך של התמודדות עם הפסקת עישון

קרא עוד »

זה הזמן להפסיק לעשן תוך 90 דקות!

השאירו פרטים ותחזרו לנשום אוויר